Ikona nadpisu   Informace / Plynové kotle-spotřebiče a zařízení. Revize a zkoušky plynových zařízení


Roční revize plynových kotlů a následky zanedbání

8. 5. 2018 9:56:56

Roční servisní prohlídky plynového kotle

Prohlídky jsou periodickou činností, vykonávanou servisním technikem. Ačkoli provozovatel plynového kotle servisní prohlídku přímo neprovádí, je jeho povinností zajistit ji pro každý plynový spotřebič ve lhůtách, daných výrobcem plynového spotřebiče. Tyto lhůty jsou téměř bez výjimky výrobci stanoveny jako jednoleté.

Servisní technik plynových kotlů (spotřebičů)

Je specializovaný odborník s autorizací výrobce pro oživování, servis, údržbu a garanční prohlídky určité značky plynových kotlů. Jeho prací je periodická každoroční servisní prohlídka plynových kotlů, v rámci níž provede v místě instalace plynového kotle jeho kontrolu, vyčištění, výměnu opotřebovaných dílů, seřízení a měření emisí spalin.

Výstupem servisního technika je pak protokol o provedené servisní prohlídce plynového kotle, který potřebuje provozovatel spotřebiče jako důkazní materiál o udržování plynového spotřebiče v bezpečném a spolehlivém stavu. Protokol je potřebný zejména v případech, kdy dojde ke škodní události, způsobené plynovým spotřebičem, případně pokud by vznikly pochybnosti o ekologickém provozu plynového topidla, například z důvodu stížnosti sousedů.

Prohlídka plynového kotle (spotřebiče) certifikovaným servisním technikem 

Technik může odhalit veškeré nedokonalosti na zařízení. Může zjistit, které součásti plynových spotřebičů nefungují naplno. Může také odhalit, jaké součásti jsou poškozené a mohly by za krátký čas způsobit poruchu celého spotřebiče. Servisy nebo kontroly plynových spotřebičů v domácnosti je tedy vhodné provádět, i když problémy ještě nenastaly. Díky včasnému zásahu můžete předejít velkým následkům.

Možné následky při zanedbání revize plynového kotle (spotřebiče nebo zařízení) 

Znáte pořekadlo, že pokud se něco může porouchat, porouchá se to v tu nejméně vhodnou chvíli? Pokud by se toto pořekadlo vyplnilo i u plynových spotřebičů, hned je v domácnosti velký problém. Pokud by se vám plynový spotřebič porouchal uprostřed zimy, tedy uprostřed topné sezóny, najednou nemáte v domácnosti jak topit. Je jasné, že v létě se kotel zřejmě neporouchá, protože v létě není kotel aktivní a nemá se jak porouchat. Některé druhy poškození si mohou žádat také delší opravy. Čím déle je domácnost bez tepla, tím více je celá situace náročná.

 

Potřebujete poradit ohledně plynového kotle, spotřebiče nebo zařízení? Neváhejte zavolat, rád Vám poradím a pomohu. 


Tagy: plynové kotle, revize plynových kotlů, servis plynových kotlů, servis plynových spotřebičů